Oddział Diabetologiczny zajmuje IV piętro w budynku D 40.
Posiada 17 łóżek stacjonarnych, sale są 1, 2 i 3 osobowe z pełnym zapleczem sanitarnym, w tym dwie sale o podwyższonym standardzie.
W ramach Oddziału Diabetologicznego funkcjonuje Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej (ZSC).
Skład personalny Gabinetu:
- lek. med. Bartosz Bednarkiewicz - specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog
- mgr Lidia Stankiewicz - fizjoterapeutka
- mgr Marta Leśnik- specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego
Pacjent w trakcie hospitalizacji ma oceniane: badanie krążenia w obrębie kończyn dolnych (wskaźnik kostka-ramię, ew. USG Doppler tętnic kończyn dolnych, angio-TK), badanie pod kątem polineuropatii cukrzycowej (czucie wibracji, dotyku, bólu temperatury), RTG stóp z oceną zmian litycznych kości stóp.
W przypadku obecności Zespołu Stopy Cukrzycowej Neuropatycznej prowadzone jest opracowanie rany, antybiotykoterapia celowana, zgodna z wynikiem posiewu i antybiogramu, stosujemy nowoczesne - aktywne opatrunki, VAC terapię, wlewy sulodeksydu, intesyfikujemy terapię przeciwcukrzycową. Pacjenci odciążają stopy mając do dyspozycji wózki inwalidzkie.
W przypadku Zespołu Stopy Cukrzycowej Niedokrwiennej po wstępnym opracowaniu stóp i zmian chorobowych, ustaleniu terapii cukrzycy i chorób towarzyszących, ocenie krążenia w badaniach dopplerowskich - kierujemy pacjentów do ośrodków angiologicznych/angiochirurgicznych.
Prowadzimy edukację dotyczącą profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej i pielęgnacji stóp z ranami. Kierujemy również pacjentów do zakładów zajmujących się doborem obuwia i indywidualnych wkładek odciążających.
Należy zaznaczyć, że stopy typowo niedokrwienne - spowodowane miażdżycowym zamknięciem tętnic kończyn dolnych-wymagają leczenia angiologicznego.
IZBA PRZYJĘĆ
Przyjęcia do Oddziału odbywają się w trybie pilnym lub planowym. W celu ustalenia terminu przyjęcia należy zgłosić się do Izby Przyjęć - parter budynku D 40, gabinet nr 2.
Przyjęcia planowe: od godz. 10.30
Ustalanie terminów przyjęć: dni powszednie od godz. 12.00
Wymagane dokumenty:
- skierowanie,
- dowód osobisty,
- dokumenty potwierdzające posiadane ubezpieczenie,
- dokumentacja medyczna, lista stosowanych leków, dzienniczek samokontroli, ewentualnie aktualne badania laboratoryjne, konsultacje.
Przy Oddziale działają Poradnie Diabetologiczne, prowadzone przez:
- w Lubinie - lek. med. Barbara Soróbka - diabetolog
- w Legnicy - lek. med. Cezary Rutkowski - diabetolog
- w Głogowie - lek. med. Małgorzata Porczyńska - diabetolog