PRAWA PACJENTA PRZYCHODNI I ZAKŁADÓW
- Pacjent ma prawo do informacji o swoich prawach. Informacja powinna być umieszczona w miejscu ogólnodostępnym.
- Pacjent ma prawo do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych w Przychodni/Zakładzie, w tym o profilaktycznych programach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, realizowanych w Przychodni/Zakładzie.
- Pacjent ma prawo wybrać lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pierwszego kontaktu (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), którym może być lekarz rodzinny, internista lub pediatra (w przypadku dzieci). W ciągu roku kalendarzowego Pacjent może trzykrotnie i bezpłatnie zmienić swoją decyzję, każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł.
- Pacjent ma prawo wybrać pielęgniarkę i położną ubezpieczenia zdrowotnego (pielęgniarkę/położną podstawowej opieki zdrowotnej). W ciągu roku kalendarzowego Pacjent może trzykrotnie i bezpłatnie zmienić swoją decyzję, każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł.
- W ramach podstawowej opieki zdrowotnej Pacjent ma prawo do badania oraz porady lekarskiej bez skierowania, w tym do nocnej (od 1800 do 800) oraz świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, udzielanej w formie ambulatoryjnej i wyjazdowej, przez podmioty, które w przedmiotowym zakresie zawarły stosowną umowę z NFZ.
- Pacjent ma prawo zarejestrować się do lekarza osobiście, przez osoby trzecie, telefonicznie lub elektronicznie.
- Jeśli wybrany przez Pacjenta lekarz jest nieobecny, musisz zostać przyjęty przez innego lekarza.
- Bez skierowania, Pacjent ma prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych udzielanych przez ginekologa i położnika, dentystę, wenerologa, onkologa oraz psychiatrę.
- Pacjent ma prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania, gdy choruje na gruźlicę, gdy jest zakażony wirusem HIV, jest inwalidą wojennym i wojskowym, kombatantem, osobą represjonowaną lub cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych.
- Pacjent ma prawo do leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa bez skierowania, gdy jest weteranem poszkodowanym lub uprawnionym żołnierzem.
- Pacjent ma prawo do leczenia odwykowego bez skierowania, gdy jest osobą uzależnioną od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych.
- Na podstawie skierowania Pacjent ma prawo do bezpłatnych badań diagnostycznych zleconych przez lekarza leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych.
- Na podstawie skierowania Pacjent ma prawo do bezpłatnego sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego i środków higieniczno-pielęgnacyjnych.
- Pacjent ma prawo do bezpłatnego wystawienia orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli są wydawane dla celów pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodziny.
- Pacjent ma prawo do bezpłatnego wystawienia zaświadczeń lekarskich lub zaświadczeń wystawianych przez położną, jeżeli są one potrzebne do uzyskania dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.
- Jeśli Pacjent nie posiada skierowania, jest zobowiązany ponieść koszty udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej wymagających skierowania.
- Pacjent ma prawo do informacji o leku zastępczym, który jest tańszym odpowiednikiem leku wypisanego na recepcie oraz do informacji o sposobie jego stosowania, przechowywania oraz ewentualnych interakcjach z innymi medykamentami.