Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną oceniającą górny odcinek przewodu pokarmowego. Jest to diagnostyczne badanie endoskopowe, pozwalające na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy, w razie konieczności w trakcie badania możliwe jest wykonanie drobnych zabiegów endoskopowych (pobieranie wycinków, usuwaniu ciał obcych, tamowaniu krwawień, resekcji polipów czy poszerzaniu ewentualnych zwężeń). W trakcie gastroskopii można wykonać tzw. test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori (Hp), której obecność w żołądku może wywoływać zapalenia lub chorobę wrzodową źołądka i dwunastnicy. Test polega na pobraniu kleszczykami wycinków śluzówki żołądka i naniesieniu jej na specjalny zestaw testowy. Pobranie wycinków oraz testu urazowego ma zasadnicze znaczenie dla wyboru późniejszej terapii. Przeciwwskazaniem do gastroskopii jest brak współpracy z pacjentem, podejrzenie perforacji, tętniak rozwarstwiający aorty, niestabilna choroba niedokrwienna serca, zaostrzenie POCHP, oraz poważne zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przed badaniem prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
Czy istnieje u Pani/Pana zwiększona skłonność do krwawień, szczególnie po drobnych skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź skłonność do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych?
Jakie leki pobiera Pani/Pan na stałe - w szczególności czy nie pobiera Pani/Pan leków wpływających na krzepliwość krwi (np. aspiryna, dikumarol, itp.)?
Czy wystąpowały u Pani/Pana objawy uczulenia na środki lecznicze lub spożywcze?
Jakie choroby stwierdzono u Pani/Pana (a szczególnie czy nie stwierdzono niestabilnej choroby niedokrwiennej serca, padaczki, jaskry, POChP, cukrzycy lub innych ciężkich schorzeń organicznych).