Rezonans magnetyczny serca jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, podczas którego pacjent umieszczony zostaje w komorze aparatu, gdzie panuje pole elektromagnetyczne o wysokim natężeniu. Wibrujące w polu magnetycznym jądra wodoru zawarte w cząsteczkach wody w organizmie człowieka wytwarzają energię, która rejestrowana jest przez skaner aparatu i przetwarzana w obraz tkanki. Każda najmniejsza różnica zawartości wody w narządzie wpływa na różnicę emitowanego sygnału, a co za tym idzie – na różnicę w obrazie narządu.
Do niedawna wykorzystanie metody rezonansu magnetycznego w diagnostyce serca było niemożliwe ze względu na trudności w obrazowaniu ruchomego organu. Nasza Pracownia Rezonansu Magnetycznego posiada nowoczesny aparat ze specjalistycznym oprogramowaniem i dedykowanymi cewkami pozwalającymi zobrazować serce.
Badanie MR serca pozawala na ocenę wszystkich elementów układu sercowo-naczyniowego: żył, przedsionków, zastawek przedsionkowo-komorowych, komór serca, tętnic. Dzięki temu służy m.in. do rozpoznania wrodzonych wad serca i chorób dużych naczyń, stanów zapalnych serca, kardiomiopatii, do oceny obszarów niedokrwienia oraz określenia lokalizacji blizn po procesach zapalnych.
Badanie MR serca dedykowane jest dla pacjentów:
- z chorobą wieńcową,
- z dysfunkcją i niewydolnością mięśnia sercowego,
- z wrodzonymi wadami serca,
- z wadami zastawkowymi,
- z guzami serca,
- z kardiomiopatią przerostową.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania rezonansu magnetycznego jest obecność w ciele badanej osoby przedmiotów podatnych na działanie pola elektromagnetycznego tj.:
- rozrusznik serca lub inne wszczepialne urządzenie do elektroterapii serca,
- klipsy naczyniowe na tętnicach mózgowych lub w ich okolicy,
- neurostymulatory,
- metalowe lub elektroniczne implanty uszne,
- umieszczone podskórnie aparaty słuchowe,
- metalowe ciała obce zlokalizowane w oku lub w okolicy narządów ważnych życiowo.
Badanie MR serca trwa 20 – 40 min. W trakcie badania często (w zależności od rozpoznania) podawany jest gadolinowy środek kontrastujący w celu lepszego zobrazowania wybranych struktur. W związku z powyższym pacjent przed badaniem proszony jest o wykonanie badania poziomu kreatyniny wraz z oznaczeniem współczynnika GFR, a w dniu badania – o pozostanie na czczo. Pacjent wypełnia szczegółową ankietę dotyczącą stanu zdrowia i przebytych zabiegów.
Badanie rezonansu magnetycznego serca skupia się na dokładnej ocenie żywotności lewej komory serca, podczas gdy badanie serca tomografem komputerowym koncentruje się na diagnostyce naczyń wieńcowych.