Lekarze:
- dr n. med. Artur Jastrzębski - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
- lek. Karol Turkiewicz - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
Pielęgniarki:
- piel. inż. Barbara Pajka
- mgr Aleksandra Sabat
- mgr Monika Worek
Pracownia Implantacji Układów Stymulujących Serca jest miejscem opieki i nadzoru nad pacjentem z wszczepionymi urządzeniami do stymulacji serca, tj. kardiowerterami-defibrylatorami, stymulatorami, układami do desynchronizacji i rejestratorami pętlowymi (stosowanymi w diagnostyce omdleń).
Poradnia dysponuje sprzętem diagnostycznym do kontroli i programowania wszystkich urządzeń wszczepialnych stosowanych w naszym kraju.
Przyjęcia odbywają się planowo na podstawie uprzednio ustalonych terminów badania (we Rejestracji "MCZ" S.A. ze skierowaniem od lekarza POZ).
W razie konieczności pilnej kontroli pacjent z implantowanym urządzeniem zgłasza się do Poradni po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu przyspieszonego terminu badania (tel. 76/84-60-357) lub bezpośrednio do lekarze prowadzącego kontrolę urządzeń.
Poradnia Zaburzeń Rytmu Serca jest miejscem nieinwazynej diagnostyki zaburzeń rytmu serca, kwalifikacji chorych do zabiegów inwazyjnych (tj. implantacji układów stymulujących oraz badań elektrofizjologicznych i ablacji) oraz opieki nad chorymi po zabiegach.
Poradnia dysponuje pełnym spektrum badań diagnostycznych niezbędnych do właściwego rozpoznawania i leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym:
- holter EKG 24-48 godzinny
- holter EKG 12-odprowazeniowy
- holter EKG zdarzeniowy 7-dniowy
- stół do testów pochyleniowych z aparatem polikardiograficznym
- stymulacja przeprzełykowa
Przyjęcia odbywają się planowo na podstawie uprzednio ustalonych terminów badania (w Rejestracji 'MCZ" S.A. ze skierowaniem od lekarza POZ).
Kontakt:
Poradnia Kontroli Układów Stymulujących i Zaburzeń Rytmu Serca tel. 76/84-60-357
Lekarze:
- dr n. med. Rafał Płaksej – koordynator poradni
- dr n. med. Anna Babicz-Sadowska
- dr hab. n. med. Adrian Włodaczak
Poradnia Interwencji Strukturalnych powstała w ramach Regionalnego Ośrodka Kardiologicznego Szpitala "MCZ' S.A. w Lubinie w 2016 roku.
Od tego czasu prowadzony jest Program kwalifikacji i rekrutacji chorych do zabiegów przezskórnego zamykania uszka lewego przedsionka (LAAC), który koordynuje dr Anna Babicz-Sadowska. W tym czasie u ponad 50 naszych chorych wykonano ten zabieg w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Poznaniu - pod kierunkiem prof. Marka Grygiera - największej i najbardziej doświadczonej w tym zakresie placówce w Polsce.
Kompletna kwalifikacja do zabiegu odbywa się w naszym Ośrodku w trybie jednodniowym - poza tym pobytem pacjent nie jest obciążany koniecznością dalszych badań i konsultacji, a o terminie i przygotowaniu do zabiegu informowany jest telefonicznie oraz mailowo.
Potencjalnym kandydatem do zabiegu jest chory z niezastawkowym migotaniem przedsionków i przeciwwskazaniami do doustnego leczenia przeciwkrzepliwego - do najczęstszych należą:
- stany po przebytych krwawieniach (np. śródczaszkowych, z przewodu pokarmowego, dróg moczowych);
- stany sprzyjające krwawieniom (nadwrażliwość na leki przeciwkrzepliwe, zaburzenia krzepnięcia krwi - np. małopłytkowość, trombofilie, malformacje naczyń mózgowych, chorzy po interwencjach neurochirurgicznych, w przebiegu chorób nowotworowych czy wskutek ich leczenia, niewydolność wątroby, marskość wątroby, skłonność do upadków, urazów);
- nieskuteczna przewlekła antykoagulacja (np. kolejny udar mózgu podczas terapii przeciwzakrzepowej);
- niezdolność do kontroli wskaźnika INR, trudności w kontroli wskaźnika INR, trudności w utrzymaniu wskaźnika INR w przedziale terapeutycznym (zespoły otępienne, zaburzenia psychotyczne).
W 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Kardiologii MCZ SA w Lubinie rozpoczęto Program Przezskórnych Interwencji Strukturalnych tj zamykania drożnego otworu owalnego (PFO) i zamykania ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD). Zabiegi przeprowadzane są w Pracowni Interwencji Strukturalnych w ramach Pracowni Hemodynamiki ROK w Lubinie.
- Przezskórne zamykanie PFO jest zalecane - zgodnie z wynikami najnowszych badań z ostatnich 2 lat - u pacjentów w wieku 18-60 lat po przebyciu udaru mózgu kryptogennego, a także pozostaje do rozważenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawracających uporczywych migrenach oraz prewencji choroby dekompresyjnej.
- Przezskórne zamykanie ASD typu 2 istotnego hemodynamicznie ma od lat swoje uznane miejsce w kardiologii inwazyjnej jako postępowanie pierwszego wyboru.
Kwalifikacja do zabiegów odbywa się w ramach Poradni Interwencji Strukturalnych. Kwalifikacja w całości, w tym badanie echokardiograficzne przezprzełykowe (TEE,) odbywa się w trybie ambulatoryjnym bez konieczności hospitalizacji.
Kwalifikacja do wszystkich zabiegów w trybie przyspieszonym odbywa się poprzez bezpośredni kontakt lekarza prowadzącego z lekarzami Poradni Interwencji Strukturalnych.
Również w ramach Poradni w trybie ambulatoryjnym prowadzona jest opieka pozabiegowa po LAAC oraz po zamknięciu PFO i ASD, w tym kontrolne badanie TEE - co zwalnia pacjenta z konieczności dłuższego wyjazdu do odległego ośrodka.
Kontakt:
Poradnia Interwencji Strukturalnych - tel. 76/ 84 60 357
dr Anna Babicz-Sadowska tel. 506 144 751
Wszystkie konsultacje, badania i zabiegi są bezpłatne dla pacjenta i finansowane z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.