W Szpitalu "MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA" S.A. w Lubinie, w maju tego roku, rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne pomieszczeń przeznaczonych na bloki operacyjne dla Oddziału Otolaryngologicznego oraz Okulistycznego. Sposób aranżacji przestrzeni pozostawia także otwartą możliwość ich szybkiej adaptacji na potrzeby innych specjalności. Zakończenie całości prac zaplanowano na listopad 2016r. Tymczasem pierwsi pacjenci Oddziału Otolaryngologicznego są już operowani w nowych warunkach, spełniających najwyższe standardy światowe, m.in. z powodu wyposażenia w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.
Warto wspomnieć przy tej okazji, że zdolności biobójcze i biostatyczne naszego rodzimego pierwiastka, jakim jest miedź, znane są od dawna. Badania naukowe wskazują, że miedź ma właściwości antybakteryjne i jest w stanie unieszkodliwić mikroorganizmy patogenne, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Dlatego też miedź i jej stopy znalazły zastosowanie m.in. w produkcji urządzeń medycznych.
Renomowane szpitale na całym świecie coraz częściej wymieniają powierzchnie dotykowe na wykonane z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej CU+, gdyż jest to prosta i skuteczna metoda, pozwalająca na obniżenie zakażeń związanych z opieką zdrowotną. Jak dowodzą badania, w przypadku zanieczyszczenia bakteriami powierzchni wykonanych z miedzi lub jej stopów o zawartości co najmniej 65% miedzi, w ciągu dwóch godzin dochodzi do eliminacji 90% drobnoustrojów. Stwierdzono ponadto, że stosowanie miedzi w placówkach medycznych zmniejsza ryzyko zakażeń o ponad 40%.
W "MCZ" S.A. w ostatnim czasie w sprzęt z powierzchniami dotykowymi, poza Blokiem Operacyjny, wyposażono 6 Oddziałów:
- Otolaryngologiczny,
- Onkologiczny,
- Diabetologiczny,
- Rehabilitacji Kardiologicznej,
- Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego,
- Intensywnej Terapii i Anestezjologii.