W dniu 10 lipca 2018 r. w siedzibie spółki KGHM Polska Miedź S.A. odbyło się spotkanie, którego główna tematyka dotyczyła projektu wdrożenia w Szpitalu „MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA” S.A. w Lubinie, powierzchni dotykowych z miedzi Cu+ które po raz pierwszy zostały zastosowane cztery lata temu, podczas remontu oddziału onkologicznego i są stale dodawane przy kolejnych remontach jako nowe wyposażenie z dodatkiem tego metalu. Chlubą Szpitala są niewątpliwie pierwsze w Europie bloki operacyjny kompleksowo wyposażony w elementy z Cu+ gdzie wszystkie newralgiczne i najczęściej dotykane powierzchnie i elementy wykonane są z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.
Wśród gości zaproszonych przez Zarząd “MCZ” S.A. znaleźli się m.in. przedstawiciele Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Wojewódzkiego Specjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Kadra medyczna Szpitala “MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA” S.A. w Lubinie podzieliła się swoimi doświadczeniami płynącymi z blisko 18-miesięcznej pracy na blokach operacyjnych kompleksowo wyposażonych w elementy wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Ponadto zaproszeni goście mieli wyjątkową możliwość zwiedzenia bloków operacyjnych jak również oddziałów szpitalnych, które wyposażone zostały w elementy z miedzi Cu+.
Podczas kończącej spotkanie dyskusji jej uczestnicy doszli do wspólnych wniosków, że innowacyjne rozwiązania zastosowane w Szpitalu “MCZ” S.A. w Lubinie warto wspierać i naśladować, ponieważ powszechne stosowanie elementów z miedzi Cu+ w opiece zdrowotnej przekłada się na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów skutecznie zmniejszając liczbę zakażeń do 40 procent tego, co było przed wprowadzeniem tego materiału.