21 września br., w Szkole Podstawowej w Kościelcu, uroczyście zainaugurowano projekt pn. "Słodka Julka". Przedsięwzięcie to dotyczy szeroko rozumianej problematyki cukrzycy wśród dzieci. Głównymi jego adresatami są: uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz młodzi sportowcy Zagłębia Miedziowego. Partnerami w realizacji projektu są m.in.: dyrektorzy szkół podstawowych oraz kluby sportowe, a także środowisko samorządowców związane z tym regionem, odpowiedzialne za kreowanie polityki zdrowotnej.
Wstęp do projektu stanowi reportaż zrealizowany w szkole podstawowej z udziałem uczniów, wychowawczyni, Julki i jej mamy, w którym opowiedziana jest historia naznaczonego cukrzycą życia dziewczynki. Realizację projektu zaplanowano głównie w szkołach podstawowych i dla uczniów tych szkół. Należy podkreślić, że edukacja stanowi podstawowe i najistotniejsze przesłanie projektu. Zaplanowaliśmy zatem popularyzację wiedzy o chorobie jaką jest cukrzyca, w jaki sposób manifestują się jej objawy, jak się przed nią chronić i w jaki sposób postępować w przypadku, gdy choroba już występuje u dziecka. W związku też z tym przygotowano prelekcje, prezentowane podczas spotkań. Pani dr Irena Szykowna - Ordynator Oddziału Diabetologicznego Szpitala "MCZ" S.A. w Lubinie prowadzi konsultacje indywidualne, pielęgniarki wykonują pomiar poziomu glukozy we krwi, a dietetycy badają skład ciała (tkankę tłuszczową, wodę, masę mięśniową). Przygotowaliśmy także materiały edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia. Opracowania te są udostępnione uczestnikom podczas spotkań.
Organizatorami projektu są: "MCZ" S.A., Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Fundacja Samodzielne.pl.
W jego realizację czynnie włączył się PHU "Lubinpex" Sp. z o.o. Przedsięwzięcie wspiera KGHM Polska Miedź S.A., Fundacja Polska Miedź oraz wielu innych partnerów.
Ostatnia odsłona projektu miała miejsce w dniu 16 listopada 2018r. w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.