W skład Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej wchodzą:
- Laboratorium Centralne w Lubinie-ul. M. Skłodowskiej-Curie 52/budynek D – 20
I piętro, tel. 76 84 60 376 - Punkt pobrań w przychodni POZ w Lubinie budynek D-11, parter pokój nr 4 czynny od poniedziałku do piątku w godz.7.15 do 10.00
- Punkt pobrań dla potrzeb medycyny pracy (badania okresowe) mieści się w budynku D-19, pokój 25 - czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07.00 - 10.30
- Laboratorium w Przychodni "MCZ" S.A. w Głogowie-ul. Sportowa 1B,
tel. 76 727 67 45(47) - Punkt pobrań z pracownią analiz w Przychodni "MCZ" S.A. w Legnicy
-ul. Okrzei14A, tel. 76 74 39 560 - Punkt pobrań w Przychodni "MCZ" S.A. w Rudnej-ul. Polna 3
tel. 76 746 36 41(42) wew. 13
.......................................................................................................................................................
- Punkt pobrań dla potrzeb medycyny pracy mieści się w budynku D-19, pokój 25 - czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07.00 - 10.30.
- Punkt pobrań w przychodni POZ w Lubinie budynek D-11, parter pokój nr 4, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 do 10.00 (opłaty za badania płatne w kasie – znajdującej się w rejestracji parter przychodnia D-11).
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej "MCZ" S.A. w Lubinie dzięki wieloletniej dbałości
o jakość badań zdobył zaufanie pacjentów i lekarzy aktualnie dysponuje zespołem doświadczonych specjalistów analityki medycznej, który posługuje się w wykonywaniu większości analiz najnowszej generacji aparaturą analityczną znanego światowego koncernu diagnostycznego Roche i Sysmex. ZDL jest najnowocześniejszym laboratorium analitycznym Zagłębia Miedziowego i należy do najlepiej wyposażonych na Dolnym Śląsku i w kraju.
O marce Laboratorium oprócz opinii pacjentów świadczą zdobyte certyfikaty jakości , w tym międzynarodowe, a jakość badań na bieżąco jest potwierdzana w krajowych i zagranicznych badaniach kontrolnych.
Kierownik Zakładu:
mgr Elżbieta Lisiecka - specjalista II stopnia analityki klinicznej tel. 76 84 60 371
Zakres wykonywanych badań:
- Hematologia
- Analityka ogólna
- Biochemia kliniczna
- Serologia - grupy krwi, krew karty
- Czynniki zakaźne – HIV ze zleceniem lekarskim od lekarza MCZ
- Toksykologia - ołów, cynkoporfiryny, miedź, arsen
- Markery nowotworowe
- Hormony tarczycy
- Hormony płciowe
- Badania koagulologiczne
Laboratorium jest czynne:
- dla pacjentów ambulatoryjnych w godz. 07.15 - 14.35
- w godz. 14.35 - 18.00 - badania "cito", beneficjenci AOM, przypadki uzgodnione i inne nie wymagające pobierania krwi na czczo,
- dla potrzeb szpitala laboratorium jest czynne całodobowo,
- od godz. 19.00 do godz. 07.00 - szpitalny dyżur nocny.
Pacjenci ambulatoryjni na pobieranie materiału do badań powinni zgłaszać się na czczo (nie przyjmować posiłku po godzinie 18 dnia poprzedniego), po przespanej nocy, w miarę możliwości po odstawieniu leków – po konsultacji z lekarzem, w dniu poprzedzającym badanie ograniczyć wysiłek fizyczny, najlepiej w godz. 07.15 - 10.00, po tym czasie pobieramy krew na badania niewrażliwe na lipemię pokarmową, badania "cito", od beneficjentów Abonamentowej Opieki Medycznej, pacjentów poradni onkologicznej, chemioterapii i innych wymagających szybkiej diagnostyki laboratoryjnej. Bezwzględnie na czczo należy się zgłosić na badania: morfologia, glukoza, profil lipidowy, bilirubina, kwas moczowy, białko w surowicy, fosfor, magnez, wapń, żelazo, LDH, witamina B 12.
Odbiór wyników badań laboratoryjnych:
- Wyniki badań zleconych elektronicznie przez lekarzy w systemie informatycznym MCZ S.A: AMMS i InfoMedica dostępne są dla lekarzy natychmiast po ich wykonaniu, autoryzacji i medycznej weryfikacji przez diagnostów laboratoryjnych .
- Odbiór wyników badań w formie „papierowej” : badania podstawowe(morfologia, mocz, glukoza, kreatynina, CRP, elektrolity, wskaźnik protrombinowy i innych niezbędnych do szybkiej diagnostyki, zlecanych w trybie „cito” – po ich wykonaniu , autoryzacji i medycznej weryfikacji w dniu pobrania materiału do badań do godz. 14.35 – w rejestracji laboratorium centralnego D-20 I piętro.
- Po godz. 14.35 przypadkach koniecznych i „cito” naciskamy 1x dzwonek przy drzwiach-„ Przejście służbowe” - zgłosi się personel pełniący dyżur laboratoryjny i wyda wyniki.
- Pozostałe wyniki badań: z zakresu immunochemii, biochemii klinicznej, poszerzonej koagulologii, grup krwi, czynników zakaźnych, i innych o poszerzonym zakresie diagnostycznym , do odbioru następnego dnia po pobraniu materiału do badań od godziny 10.00 do 14.35.
UWAGA:
- Każdy pacjent jest informowany indywidualnie – podczas rejestracji na badania i pobierania krwi – o trybie ich odbioru
- Po odbiór wyników badań laboratoryjnych zgłaszamy się osobiście z dokumentem tożsamości lub upoważnieniem – wzór upoważnienia do pobrania w zakładce - dla Pacjentów: Wnioski i dokumenty do pobrania.
Informacji o wynikach badań laboratoryjnych nie udzielamy telefonicznie.
W przypadku badań zleconych w trybie „cito”- zgodnie z Zarządzeniem nr 21/IX/FF 2019 Prezesa Zarządu – Dyrektora Naczelnego w Lubinie z dnia 02.09.2019r w sprawie wprowadzenia zmian do „Cennika za usługi medyczne świadczone przez MCZ S.A. w Lubinie – następuje podwyższenie ceny za badania laboratoryjne
o 50%( dotyczy także badań komercyjnych – zlecanych prywatnie przez pacjenta).
Opłaty za badania płatne – zgodnie z aktualnym cennikiem ( dostępny w zakładce „Cenniki”) wnosimy:
- W kasie znajdującej się w rejestracji laboratorium centralnego czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 do 14.00 – budynek D-20 I piętro
- Po godzinie 14.00 do 18.00 w kasie centralnej MCZ S.A. czynnej od poniedziałku do piątku – budynek szpitala D-20 parter.
- Pacjenci zgłaszający się do punktu pobrań w przychodni POZ MCZ S.A. budynek D-11 w kasie znajdującej się w rejestracji – parter budynku w godz.7.15 do 10.00 od poniedziałku do piątku.
- Pacjenci korzystający z punktu pobrań Medycyny Pracy pokój nr 25 , budynek D-19 parter,w kasie obok rejestracji D-19 w godz. 7.15 do 10.30 – od poniedziałku do piątku .
UWAGA :
Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta , możliwość wystąpienia zdarzeń niepożądanych, konieczność zgłoszenia parametrów krytycznych oraz wymogi Państwowego Inspektora Sanitarnego :
- Na badania czynnościowe : polegające na podaniu leku np. krzywa cukrowa zgłaszamy się ze zleceniem lekarskim od lekarza MCZ
- Na badania w kierunku wykrywania czynników zakaźnych : HBsAg, przeciwciał HCV, HIV- zlecenie od lekarza MCZ, Cytomegalii IgM, IgG, Rubellii IgM, IgG, Toksoplazmozy IgM, IgG – tylko ze zleceniem lekarskim zawierającym następujące dane:
Dane placówki zlecającej: adres, , telefon do poradni lub lekarza dostępny całodobowo, pełne dane pacjenta : adres, PESEL , telefon, istotne dane kliniczne mogące wpływać na wyniki badań – niezbędne ze względu na wymóg zgłaszania wyników pozytywnych do Państwowego Inspektora Sanitarnego w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia choroby zakaźnej - art.27 ustawy z 5.12.2008r o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi(Dz.U z 2008r Nr 234, poz.1570 z późn. zmianami).
Niezbędne jest podpisanie zgody pacjenta na piśmie na w/w badania.
BADANIA WYKONYWANE W ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ
Hematologia:
- Morfologia - badanie krwi pełnej z oceną komórek krwi (czerwone, białe, płytkowe) oraz innych parametrów określających stan zdrowia i niezbędnych do rozpoznania wielu chorób.
- OB - badanie pomocne w ogólnej ocenie stanu zdrowia i niektórych schorzeń.
- Rozmaz krwi - mikroskopowa ocena rozmazu barwionego krwi.
- Płytki krwi - dodatkowa ocena komórek płytkowych w przypadkach małopłytkowości.
- Retikulocyty - badanie obecności młodych krwinek czerwonych w diagnostyce i leczeniu niektórych schorzeń.
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej "MCZ" S.A. w Lubinie, posiada dwa cytometry przepływowe do oznaczeń morfologii krwi: SYSMEX XT 1800i - 5 diff oraz SYSMEX XT 2000i - 5 diff z możliwością oznaczania retikulocytów.
Wyposażenie i uruchomienie z dniem 17.05.2013r. w Laboratorium Centralnym ZDL "MCZ" S.A. w Lubinie nowego analizatora hematologicznego - cytometru przepływowego SYSMEX 1800i umożliwia, oprócz rozdziału leukocytów 5 diff, oznaczenie parametru - IG%/IG# - procent/liczba niedojrzałych garnulocytów.
Od 01.06.2013r. cena za morfologię 5 diff wynosi 11 zł.
Będący na wyposażeniu pracowni hematologii analizator - cytometr przepływowy SYSMEX 2000i posiada tor pomiarowy do oznaczania retikulocytów i płytek metodą optyczną. Od 01.06.2013r. opcjonalna cena za oznaczenie morfologii 5 diff z procentową i bezwzlędną liczbą retikulocytów wynosi - 15 zł.
Koagulologia - badania układu krzepnięcia w diagnostyce zaburzeń zakrzepowych i krwotocznych, monitorowaniu leczenia przeciwzakrzepowego oraz przed zabiegami chirurgicznymi.
- Czas protrombinowy - INR.
- Czas kaolinowo - kefalinowy (APTT).
- Fibrynogen.
- D - dimery
Analityka - badania wydalin i płynów ustrojowych.
- Badanie moczu - ocena parametrów fizykochemicznych oraz mikroskopowa ocena osadu moczu odwirowanego.
- Badanie kału - ogólna ocena mikroskopowa, badanie w kierunku pasożytów, wykrywanie krwi utajonej, testy w kierunku lamblii oraz Helicobacter Pylori.
- Badanie nasienia - badanie ogólne z oceną ilości i ruchliwości plemników - zlecenie od urologa MCZ S.A.
Toksykologia - oznaczanie we krwi ołowiu, miedzi, cynku i cynkoprotoporfiryny oraz porfiryn i arsenu w moczu. Badania te wykonuje Laboratorium Przychodni MCZ S.A. w Głogowie.
BADANIA BIOCHEMICZNE, ENZYMATYCZNE I IMMUNOCHEMICZNE - różne zestawy służą do diagnostyki i monitorowania różnych schorzeń:
- Badanie funkcji wątroby
- Badania funkcji nerek
- Diagnostyka kardiologiczna
- Diagnostyka cukrzycy
- Diagnostyka zapalenia trzustki
- Diagnostyka funkcji tarczycy
- Diagnostyka chorób reumatycznych
- Diagnostyka serologiczna zakażeń
- Serologia grup krwi.
- Hormony płciowe i inne
- Markery nowotworowe
W ZAKŁADCE DLA PACJENTÓW - WNIOSKI I DOKUMENTY MOŻNA POBRAĆ PLIKI:
- Upoważnienie do odbioru wyników
- Przygotowanie do badań laboratoryjnych
- Informacja dla pacjenta dot. przygotowania do doustnego testu tolerancji glukozy
- Informacja dla pacjentki w ciąży dot. przygotowania do doustnego testu tolerancji glukozy
- Przygotowanie pacjenta do badania nasienia
- Zasady pobierania kału na badania parazytologiczne
- Zasady pobierania kału na badanie ogólne
- Zbieranie i przygotowanie próbek kału na badanie krwi utajonej w kale
- Zasady pobierania próbki moczu do badania dobowej zbiórki bez HCL
- Zasady pobierania moczu do badania dobowej zbiórki moczu
- Zasady pobierania moczu do badania ogólnego