KGHM Polska Miedź w ramach Programu Społecznej Odpowiedzialności EKO-Zdrowie, zaprasza pracowników KGHM na kontynuację bezpłatnych badań tomografii komputerowej obejmujących:
- wczesne wykrywanie raka płuc
- diagnostykę rozedmy
- oraz ocenę zwapnień w tętnicach wieńcowych
Program badań zostaje wznowiony po przerwie związanej z epidemią koronowirusa, a jego kontynuacja wydłużona do 30.06.2023 r.
Badania prowadzone są przez personel medyczny „MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA” S.A., w szpitalu MCZ przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 54 w Lubinie, pracownia tomografii komputerowej, I piętro, budynek D-40, pokój nr 101 – do 30 czerwca 2023 r., bądź do wyczerpania wolnych miejsc, wg ustalonych terminów rejestracji.
Pracownicy KGHM mogą rejestrować się na badania w dniach: poniedziałek – piątek, w godzinach 7.00 – 18.00 w następujący sposób:
- telefonicznie pod numerem: 887 842 993
- osobiście w pokoju nr 101 szpitala „MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA” S.A. przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 54 w Lubinie, budynek D-40.
Pracownik KGHM z tytułu wykonanego badania ponosi koszt podatku i składek ZUS.
Każdy pracownik KGHM Polska Miedź S.A., przed przystąpieniem do wykonania badań, zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania 4 oświadczeń:
- Oświadczenie - potwierdzenie zatrudnienia w KGHM PM S.A. + klauz. inf. KGHM PM S.A.
- Oświadczenie - zgoda na badanie przesiewowe TK z użyciem promieniowania jonizującego
- Ankieta dla uczestników badania przesiewowego TK
- Oświadczenie – RODO
- Oświadczenie – o opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i oskładkowaniu składkami na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne
Pliki oświadczeń udostępniono na dole strony – zachęcamy do pobrania i uzupełnienia w domu, a następnie do zgłoszenia się z nimi w dniu badania.
Ponadto każdy pracownik KGHM Polska Miedź S.A., który zgłasza się na badania jest zobowiązany do posiadania swojego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego.
Przypominamy również o konieczności posiadania maseczki ochronnej podczas wejścia na teren szpitala MCZ oraz informujemy, że badanie tomografii komputerowej będzie się odbywało również z użyciem przez badanego maseczki ochronnej.
Technika badania:
- skanowanie w tomografie komputerowym trwa krótko (7 - 9 sekund),
- nie wymaga podania środka kontrastowego,
- nie wymaga bycia na czczo,
- nie wymaga badania poziomu kreatyniny we krwi,
- nie wymaga odstawienia jakichkolwiek leków na czas badania.
Przebadani pracownicy wymagający dalszego diagnozowania/leczenia, lub u których wynik jest niepewny, albo wymaga powtórzenia za rok, zostaną skierowani na konsultację do lekarzy diagnostów oraz odpowiednich/dedykowanych poradni specjalistycznych w ramach NFZ. Dalsza diagnostyka, w tym również powtórne badania nie są objęte zasadami przeprowadzanych bezpłatnych badań tomografii komputerowej.
DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZMIAN WYKRYTYCH W BADANIACH PRZESIEWOWYCH NDTK – niskodawkowe badanie tomografem komputerowym bez podania środka kontrastowego
- Guzki w płucach
W badaniach przesiewowych TK płuc wprowadzono szczegółowy schemat postępowania diagnostycznego zgodnie z wytycznymi American College of Radiology (skala LungRads). Zdecydowana większość wykrytych guzków ma charakter łagodny. W postępowaniu diagnostycznym należy zmniejszyć do minimum możliwość przeoczenia wczesnego raka płuca, jednocześnie spełniając kryterium wysokiej swoistości postępowania w celu ograniczenia niepotrzebnych, inwazyjnych interwencji diagnostycznych i leczniczych. Wielkość i charakterystyka guzków spełnia istotną rolę w określeniu dalszego postępowania i określa czy osoba z wykrytą zmianą będzie podlegała obserwacji, diagnostyce inwazyjnej czy leczeniu.
1. Guzki o średnicy < 6 mm (Kategoria 2 w LungRADS - dotyczy zmian łagodnych z niskim ryzykiem złośliwości (<1%):
- należy poddać obserwacji oraz badaniu NDTK po 12 miesiącach do czasu wykluczenia ryzyka rozwoju choroby.
2. Guzki o średnicy 6 – 7 mm (Kategoria 3 w LungRADS - to zmiany prawdopodobnie łagodne, z 1-2% ryzykiem złośliwości):
- wymagają ponownego badania NDTK po 6 miesiącach.
3. Guzki o średnicy 8-14 mm (Kategoria 4A w LungRADS - dotyczy guzków potencjalnie złośliwych: 5-15% ryzyko złośliwości):
- wymagają ponownego badania NDTK po 3 miesiącach lub rozważenia wykonania badania PET-TK, które jest jednym z wielu metod diagnostycznych dla raka płuca. Poniżej wartości 8mm czułość badania PET-TK jest niewystarczająca, by można je uznać za proponowane postępowanie diagnostyczne.
4. Guzki o średnicy ≥ 15 mm (Kategoria 4B w LungRADS - dotyczy guzków potencjalnie złośliwych: większe niż 15% ryzyko złośliwości ):
- wymagają badania TK z kontrastem i/lub badania PET-TK.
5. Guzki śródoskrzelowe wymagają ponownego badania NDTK po 1 miesiącu lub bezpośrednio po stwierdzonym epizodzie ostrych napadów kaszlu.
Ważne!
Kluczowym kryterium oceny złośliwości guzka jest powiększenie jego objętości w czasie. Dlatego zachowanie wskazanego w wytycznych okresu ponownego wykonania badania TK płuc jest ogromnie istotne. W przypadku przedwczesnej diagnostyki (wcześniejszej niż zalecana) obraz guzków może być nadal stabilny i w dalszym ciągu nie daje odpowiedzi diagnostycznej.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że wszyscy pacjenci wymagający konsultacji pulmonologicznej, onkologicznej lub kardiologicznej będą telefonicznie umawiani na wizytę u specjalistów.
W przypadku pacjentów ze wskazaniami do ponownego wykonania badania TK/NDTK za 12, 6 lub 3 miesiące zalecamy kierowanie się do lekarza rodzinnego, który wystawi odpowiednie skierowanie do specjalisty.
- Zwapnienia w tętnicach wieńcowych
Stopień uwapnienia tętnic wieńcowych przedstawiony jest za pomocą skali Agatstona. Zwapnienia powstają wskutek rozwoju choroby miażdżycowej i procesu wapnienia blaszek miażdżycowych zwężających światło naczyń, prowadząc do niewydolności serca.
W postępowaniu diagnostycznym określono następujący schemat postępowania, zależny od wartości wskaźnika Agatstona:
GRUPA |
WSKAŹNIK AGATSTONA |
POSTĘPOWANIE |
0 |
0 |
Nie wymaga konsultacji kardiologicznej |
I |
1-10 |
Nie wymaga konsultacji kardiologicznej |
II |
11-100 |
Nie wymaga konsultacji kardiologicznej |
III |
101 – 400 |
Wymaga konsultacja kardiologicznej |
IV |
> 400 |
Wymaga PILNEJ konsultacji kardiologicznej |
Konsultacja kardiologiczna zalecana jest również pacjentom z grupy II, którzy mają niekorzystną lokalizację zwapnień, np. w pniu lewej tętnicy wieńcowej.
Wszyscy pacjenci wymagający konsultacji kardiologicznej będą telefonicznie umawiani na wizytę u specjalisty.
- Rozedma
W przypadku stwierdzenia rozedmy płuc zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego.
-
Oświadczenie - RODO.pdf
-
Oświadczenie - zgoda na badanie przesiewowe TK z użyciem promieniowania jonizującego.pdf
-
Oświadczenie - potwierdzenie zatrudnienia w KGHM PM S.A. + klauz. inf. KGHM_nowe.pdf
-
Ankieta dla uczestników badania przesiewowego TK wersja II.pdf
-
Oświadczenie – o opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i oskładkowaniu składkami na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.pdf